Dzień mamy - jak widzą go różne pokolenia?
Dzień mamy - jak widzą go różne pokolenia?

Spis treści

Dzień Mamy należy do najprzyjemniejszych i najbardziej lubianych świąt w naszym kalendarzu. Jest on doskonałą okazją do podziękowania rodzicielce za opiekę, troskę i trud wychowania, a także szansą na spędzenie z nią czasu sam na sam. Co ciekawe, Dzień Mamy przez kobiety z różnych pokoleń postrzegany może być w całkiem odmienny sposób. Nie zmienia się tylko jedno – u podstaw tego święta zawsze leży miłość i szacunek do jednej z najważniejszych osób w naszym życiu.

Dzień Mamy w Polsce – kiedyś i dziś

Dzień Mamy obchodzony jest niemal we wszystkich krajach i kulturach świata. Już w starożytnym Rzymie i Grecji oddawano hołd boginiom-matkom, jako symbolom urodzaju, jednak współczesna forma tego święta zrodziła się dopiero w pierwszych latach XX wieku. W Polsce Dzień Matki początkowo nie miał ustalonej daty i celebrowany był pod patronatem Polskiego Czerwonego Krzyża, natomiast stały termin – przypadający na 26 maja – określony został w 1923 roku. Od tego czasu święto stało się okazją do wręczania mamom własnoręcznie zrobionych laurek, kwiatów i innych upominków. Do dziś najmłodsi właśnie w taki sposób okazują miłość i dziękują za opiekę, jednak dorosłe dzieci, a także coraz więcej mam, zaczyna podchodzić do Dnia Matki w bardziej nowoczesny sposób, ponad rzeczy materialne stawiając wspólne przeżycia.

Dzień Mamy z perspektywy różnych pokoleń

Pokolenie 70+

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu relacje na linii mama-dzieci najczęściej dalekie były od partnerskich. Nie brakowało w nich miłości i oddania, jednak rzadko znajdowała się tam przestrzeń do dialogu. Autorytet rodzica opierał się głównie na przypisanym z automatu szacunku, a podstawę wychowania stanowiło posłuszeństwo. Z drugiej strony, ówczesne mamy bardzo często poświęcały dla dzieci swoje życie zawodowe, zainteresowania i pasje.

Celebrowanie Dnia Mamy dla kobiet z tego pokolenia to w dużej mierze okazja do spędzenia czasu z dorosłymi już dziećmi przy cieście i kawie lub podczas uroczystego obiadu podanego na najlepszej porcelanie. Co ciekawe, zwykle to właśnie mama zaprasza wszystkich do siebie (lub przynajmniej spodziewa się takiej wizyty), organizuje przyjęcie i zabawia gości. W odpowiedzi liczy tylko na kwiaty, uśmiech i przyjemne chwile wśród najbliższych. Jeżeli Twoja mama zalicza się do grona szlachetnych seniorek, to koniecznie ubierz się w odświętną sukienkę, kup piękny bukiet, weź pudełko czekoladek i odwiedź ją w jej własnym domu.

Pokolenie 50+

Kobiety, które wychowane były w czasach PRL i zostały mamami w latach 70, 80. lub. 90 XX wieku, w większości przypadków musiały godzić trudną rolę rodzica z pracą zawodową. Wiele z nich zdobyło świetne wykształcenie i robiło kariery, a część po okresie transformacji postanowiła otworzyć własne biznesy, zwiedzać świat, poznawać języki.

Kiedyś Dzień Mamy oznaczał dla nich udział w charakterze widza w szkolnych akademiach, wysłuchiwanie deklamowanych przez dzieci wierszyków i przyjmowanie laurek, korali z makaronu albo uszytych na zajęciach technicznych fartuszków. Dziś, kiedy ich pociechy mają własne rodziny, 26 maja jest dla kobiet z pokolenia 50+ świetną okazją do zacieśnienia więzi z bliskimi. I to nie podczas uroczystego obiadu, ale wyjścia do kawiarni lub do kina, zorganizowania wspólnej wycieczki lub wyprawy rowerowej. Jeżeli więc masz mamę w takim wieku, to śmiało zaproponuj jej po prostu aktywne spędzenie czasu, na przykład podczas zakupów modowych. Odwiedźcie ulubiony butik odzieżowy KARKO, porównujcie różne stylizacje i cieszcie się wspólnymi, beztroskimi chwilami. Możecie to zrobić nawet zdalnie, jeżeli mieszkacie daleko od siebie! W końcu od czego są video rozmowy i sklepy internetowe.

Pokolenie 25+

Współczesne młode kobiety, które dopiero zaczynają swoją przygodę z macierzyństwem lub mają pod swoją opieką dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, zwykle starają się zachować balans między życiem rodzinnym, pracą i własnymi pasjami. Kochają swoje pociechy nade wszystko i dbają o ich jak najlepszy rozwój, jednak coraz częściej zdają sobie sprawę, że one też są ważne, a zasada „szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko” jest im bliższa niż kiedykolwiek. 26 maja z niecierpliwością wyczekują na niezdarnie wykonane laurki, aktywnie uczestniczą w dziecięcych przedstawieniach i rodzinnych warsztatach, jednak starają się w tym dniu pamiętać także o sobie. A jeśli tego nie robią, to warto im to zaproponować! Jeżeli więc jesteś młodą mamą, to po oficjalnej części świętowania z maluchami możesz zrobić też coś dla siebie. Idź do kosmetyczki albo na masaż, wyjdź w gronie innych mam do kina czy na kawę albo wybierz się na zakupy. Możesz też wskoczyć w wygodny dres i wybrać się na wycieczkę rowerową (sama lub z dzieciakami) lub spędzić leniwe popołudnie z ulubioną książką bądź serialem.

Nasze propozycje stylizacji na Dzień Mamy

 

 

 

 

 

Obchodzony 26 maja Dzień Mamy to święto międzypokoleniowe i świetna okazja do zacieśnienia więzi z najbliższą sercu osobą. Warto więc spędzić go tak, by był dla wszystkich przyjemnością, a przede wszystkim – by spełniał oczekiwania jego głównej bohaterki. I to bez względu na to, z jakiego pokolenia się ona wywodzi.

 

Komentarze do wpisu (6)

11 maja 2022

Dzień MAMY to piękne święto, ale wspaniale jest świętować je w Waszych sukienkach. Zamówiłam tą piękną Sukienkę DRAGONA i właśnie wyczekuję przesyłki :)

11 maja 2022

Dzień Mamy to jedno z piękniejszych świąt dla kobiet :) Kochająca mam to największy skarb dla każdego człowieka :)

11 maja 2022

Na swoje święto zamówiłam sukienkę RAMSEL, jest zwiewna a zarazem dziewczęca.

12 maja 2022

Super wpis :)

12 maja 2022

Mama jest jak słońce, które grzejąc w dni gorące sprawia, że ożywa wszystko, tak jak mama gdy jest blisko. Sukienka IWONA idealna na spacery z dzieckiem w gorące słoneczne dni.

16 maja 2022

Kochająca Mama to taki skarb który się docenia jak już jej braknie.

Dodaj komentarz

Odbierz rabat 24%

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium